Hodnotenie a sebahodnotenie: Kľúč k šťastnému a sebavedomému dieťaťu

Šiesty modul programu Sprevádzanie DV rodín, ktorý realizuje OZ DVS a je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Impact Lab Nadácie Pontis, sa venoval téme hodnotenia a sebahodnotenia. Účastníkom ponúkol webinár s riaditeľkou školy Bakomi Janou Marcinekovou, ktorá už roky podporuje domáce vzdelávanie. 

Posolstvá z webinára 

Účastníci programu zosumarizovali svoje pocity z webinára (pozri Kvalitné hodnotenie pomáha deťom napredovať) do spätnej väzby, z ktorej sme čerpali do tohoto článku. Viacerí z nich tému hodnotenia objavovali a dozvedeli sa mnoho nového. Ukázalo sa, že každý si z webinára odniesol to, čo mu najviac zarezonovalo:

  • rôzne typy hodnotení
  • aj nehodnotenie môže byť užitočné
  • rozdiel medzi sumatívnym a formatívnym hodnotením
  • lepšie je hodnotiť proces, než výsledok
  • sebahodnotenie
  • vedenie detí k oceneniu práce súrodenca

Summa summarum slovami účastníčky Kristíny: „Porozumenie, že hodnotenie samo o sebe nie je zlým nástrojom, len ho musíme používať správnym spôsobom. Veľmi sa mi páči budovať u dieťaťa schopnosť sebahodotenia.“ 

No webinár priniesol aj uvedomenia mimo hlavnej témy: „Láskavý a oceňujúci prístup pani riaditeľky mi pripomenul, čo je vo vzťahu k deťom aj počas vzdelávania to najpodstatnejšie.“

Aplikačná úloha priniesla dojemný záver

Po webinári dostali učastníci programu za úlohu urobiť hodnotenie práce detí, nechať deti urobiť sebahodnotenie a sledovať, čo sa bude diať. Hoci sa vyskytlo pár ťažkostí, väčšina rodín mala dobrú skúsenosť.

Výzvy

Luciine deti dávali len strohé, málo rozvinuté odpovede. Sama mala ťažkosti nájsť správne otázky na hodnotenie. Ďalšia účastníčka zhodnotila, že momentálne jej synček nechce spolupracovať.

Andrea má na úvodné ťažkosti vysvetlenie: „Dieťa pristupuje k téme hodnotenia a sebahodnotenia opatrne. Potrebuje čas, aby sa presvedčilo, že hodnotenie i sebahodnotenie pomôže zreflektovať to, čomu sme sa venovali a získať tak objektívnejší pohľad na svoje výsledky.“ Bez reflexie prostredníctvom hodnotenia a sebahodnotenia ten pohľad nevníma ako objektívny.

Pozitíva

Príjemné skúsenosti z aplikačnej úlohy hlásila napríklad Kika: „Bola to skvelá skúsenosť aj pre mňa, ale aj pre syna. Sám si pýtal, že si to chce ohodnotiť a aj, že chce môj pohľad.“

Katka mala s deťmi príjemný rozhovor, počas ktorého spoločne reflektovali úspechy a výzvy posledného polroka. Syn si sám navrhol model fungovania na ďalší polrok, ktorý budú spoločne hodnotiť.

Annin syn zažil nečakané: „Syn bol prekvapený, že som chcela niečo zhodnocovať. Vybavili sa mu skúsenosti s hodnotením zo školy – obával sa negatívneho hodnotenia, ale bol príjemne prekvapený ako hodnotenie môže vyzerať.“

Pozitívne účinky správne uchopeného hodnotenia zažili Darinkine deti. Prvýkrát napísala spolu s manželom polročný oceňujúci list deťom: „Tento list [deti] roztopil, zakorenil a upokojil. Na preskúšanie išli uvoľnení a bez stresu. Bolo krásne sledovať, ako sa pri čítaní listu uvoľnila ich tvár a s ľahkosťou si potom priniesli svoje školské povinnosti a začali si v pokoji pracovať.“

Logá a vylúčenie zodpovednosti

Prečítajte si o domácom vzdelávaní viac…

Kliknutím na obrázok budete presmerovaní na darovaciu stránku OZ DVS na portáli darujme.sk.
Please follow and like us:
error20
fb-share-icon0
Tweet 20
fb-share-icon20
Návrat hore